# RFD16N02L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RFD16N02L
- **Manufacturer:** Harris Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rfd16n02l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rfd16n02l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 16A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 20 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 5V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 60 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 1300 pF @ 20 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 90W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 22mOhm @ 16A, 5V
- **Supplier Device Package:** I-PAK
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±10V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 2V @ 250µA