# RFD14N05L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RFD14N05L
- **Manufacturer:** Harris Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rfd14n05l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rfd14n05l#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/a7/76/3c/a7763c8d.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 14A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 50 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 5V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 40 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 670 pF @ 25 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 48W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 100mOhm @ 14A, 5V
- **Supplier Device Package:** I-PAK
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±10V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 2V @ 250µA