# RFAA185J350P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RFAA185J350P
- **Manufacturer:** BULGIN COMPONENTS
- **Category:** Coaxial Connectors (RF)
- **Subcategory:** Coaxial Connector (RF) Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rfaa185j350p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rfaa185j350p#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adapter Series:** 1.85mm to 3.5mm
- **Adapter Type:** Plug to Jack
- **Center Gender:** Female to Male
- **Conversion Type:** Between Series
- **Convert From (Adapter End):** 1.85mm Jack, Female Socket
- **Convert To (Adapter End):** 3.5mm Plug, Male Pin
- **Fastening Type:** Threaded, Threaded
- **Frequency:** 65 GHz
- **Impedance:** 50Ohm