# RF6E065BNTCR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RF6E065BNTCR
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rf6e065bntcr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rf6e065bntcr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/US/6T/8D/US6T8DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 6.5A (Ta)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 30 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 4.5V, 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 16.3 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 680 pF @ 15 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 910mW (Ta)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 15.3mOhm @ 6.5A, 10V
- **Supplier Device Package:** TUMT6
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 2.5V @ 1mA