# RF292A2JCEDK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RF292A2JCEDK
- **Manufacturer:** BULGIN COMPONENTS
- **Category:** Coaxial Connectors (RF)
- **Subcategory:** Coaxial Connector (RF) Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rf292a2jcedk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rf292a2jcedk#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Center Contact Material:** Beryllium Copper
- **Connector Style:** 2.92mm
- **Connector Type:** Jack, Female Socket
- **Contact Termination:** Solder
- **Fastening Type:** Threaded
- **Frequency:** 40 GHz
- **Housing Color:** Silver
- **Impedance:** 50Ohm