# RF1V-3A1B-D24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RF1V-3A1B-D24
- **Manufacturer:** Idec
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Safety Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rf1v-3a1b-d24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rf1v-3a1b-d24#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/90/08/12900829-1885-1740-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** 4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 6 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 18 VDC
- **Must Release Voltage:** 2.4 VDC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Release Time:** 20 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 30VDC - Max