# RF1S50N06LESM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RF1S50N06LESM
- **Manufacturer:** Harris Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rf1s50n06lesm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rf1s50n06lesm#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 50A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 60 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 5V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 120 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 2100 pF @ 25 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 142W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 22mOhm @ 50A, 5V
- **Supplier Device Package:** TO-263AB
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±10V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 2V @ 250µA