# RF12M00000S300
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RF12M00000S300
- **Manufacturer:** TGS Crystals
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rf12m00000s300
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rf12m00000s300#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 40mA
- **Frequency:** 12 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Function:** Tri-State (Output Enable)
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** HCMOS
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V