# RET97-25/18/2TDP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RET97-25/18/2TDP
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ret97-25-18-2tdp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ret97-25-18-2tdp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 129.6 CFM (3.63m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower, Centrifugal
- **Features:** Speed Sensor (Tach)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 140°F (-20 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 76 W
- **RPM:** 6000 RPM
- **Size:** Round - 97mm Dia
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 40.50mm