# RER190-45/18/2TDLP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RER190-45/18/2TDLP
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rer190-45-18-2tdlp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rer190-45-18-2tdlp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 635.7 CFM (17.80m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Operating Temperature:** 149°F (65°C)
- **Power (Watts):** 216 W
- **RPM:** 4600 RPM
- **Size:** Round - 190mm Dia
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 69.00mm