# RER190-45/14/2TDMLP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RER190-45/14/2TDMLP
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rer190-45-14-2tdmlp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rer190-45-14-2tdmlp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 388.2 CFM (10.87m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 140°F (-20 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 58 W
- **RPM:** 3000 RPM
- **Size:** Round - 190mm Dia
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 69.00mm