# RER190-39/18/2TDO
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RER190-39/18/2TDO
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rer190-39-18-2tdo
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rer190-39-18-2tdo#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 571.3 CFM (16.00m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 148 W
- **RPM:** 4400 RPM
- **Size:** Round - 190mm Dia
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Weight:** 1.9 lbs (900.0 g)
- **Width:** 69.00mm