# RER175-42/18/2TDPU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RER175-42/18/2TDPU
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rer175-42-18-2tdpu
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rer175-42-18-2tdpu#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 577 CFM (16.16m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Ingress Protection:** IP54 - Dust Protected, Water Resistant
- **Operating Temperature:** -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 166 W
- **RPM:** 5400 RPM
- **Size:** Round - 175mm Dia
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 69.00mm