# RER175-42/18/2TDMP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RER175-42/18/2TDMP
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rer175-42-18-2tdmp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rer175-42-18-2tdmp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 509.0 CFM (14.25m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 110 W
- **RPM:** 4800 RPM
- **Size:** Round - 175mm Dia
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Weight:** 1.7 lbs (780.0 g)
- **Width:** 69.00mm