# RER175-42/18/2TDMLP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RER175-42/18/2TDMLP
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rer175-42-18-2tdmlp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rer175-42-18-2tdmlp#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/38/1-/24/381-2419-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 353.0 CFM (9.88m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Power (Watts):** 42 W
- **RPM:** 3400 RPM
- **Size:** Round - 175mm Dia
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Weight:** 1.7 lbs (771.1 g)
- **Width:** 69.00mm