# RER133-41/14/2TDMP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RER133-41/14/2TDMP
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rer133-41-14-2tdmp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rer133-41-14-2tdmp#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/20/01/8520015-381-2416-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 270.6 CFM (7.58m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 50 W
- **RPM:** 5000 RPM
- **Size:** Round - 133mm Dia
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 2 lbs (907.2 g)
- **Width:** 91.00mm