# RER120-26/14/2TDMP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RER120-26/14/2TDMP
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rer120-26-14-2tdmp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rer120-26-14-2tdmp#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/07/29/8507293-381-2411-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 188.0 CFM (5.26m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 140°F (-20 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 51 W
- **RPM:** 5200 RPM
- **Size:** Round - 120mm Dia
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.95 lb (430.91 g)
- **Width:** 54.00mm