# RER-J1C-A230
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RER-J1C-A230
- **Manufacturer:** Dinkle Corporation, USA
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rer-j1c-a230
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rer-j1c-a230#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 3.9 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 230VAC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Features:** Lighted Indicator
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 184 VAC
- **Must Release Voltage:** 69 VAC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 55°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 30VDC - Max
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)