# REHCBS-12-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** REHCBS-12-01
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Board Supports
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rehcbs-12-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rehcbs-12-01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Between Board Height:** 0.750" (19.05mm) 3/4"
- **Holding Type:** Edge Holding
- **Length:** 1.094" (27.80mm)
- **Material:** Nylon
- **Mounting Hole Diameter:** 0.187" (4.75mm) 3/16"
- **Mounting Panel Thickness:** 0.047" ~ 0.105" (1.20mm ~ 2.67mm)
- **Mounting Type:** Snap Rivet
- **Support Hole Diameter:** 0.157" (3.99mm)
- **Support Panel Thickness:** 0.070" (1.78mm)