# REG103FA-2.5/500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** REG103FA-2.5/500
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - Linear
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/reg103fa-2-5-500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/reg103fa-2-5-500#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/44/66/8444660-FDB8444TS-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Control Features:** Enable
- **Current:** 0.7 mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Regulators:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **PSRR:** 65dB (120Hz)
- **Protection Features:** Over Current, Over Temperature
- **Supplier Device Package:** DDPAK/TO-263-5
- **Voltage:** 15V
- **Voltage Dropout (Max):** 0.28V @ 500mA