# REF100-11/18
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** REF100-11/18
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ref100-11-18
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ref100-11-18#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/07/55/8507558-381-2408-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 50.6 CFM (1.42m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Noise:** 66.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
- **Power (Watts):** 7.5 W
- **RPM:** 5400 RPM
- **Size:** Round - 100mm Dia
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Weight:** 0.353 lb (160.12 g)
- **Width:** 25.00mm