# REF100-11/12/17U-202
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** REF100-11/12/17U-202
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ref100-11-12-17u-202
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ref100-11-12-17u-202#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 50.6 CFM (1.42m³/min)
- **Approval Agency:** CE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower, Centrifugal
- **Operating Temperature:** -4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
- **Power (Watts):** 7.5 W
- **RPM:** 5400 RPM
- **Size:** Round - 104mm Dia
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 24.90mm