# REC20-4812D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** REC20-4812D
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rec20-4812d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rec20-4812d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 835mA, 835mA
- **Efficiency:** 89.5%
- **Features:** Remote On/Off, OVP, SCP, UVLO
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Power (Watts):** 20 W
- **Size:** 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)