# REC10-4805D/H3/M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** REC10-4805D/H3/M
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rec10-4805d-h3-m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rec10-4805d-h3-m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 1A, 1A
- **Efficiency:** 83%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, SCP, UVLO
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 81°C
- **Power (Watts):** 10 W
- **Size:** 1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)