# REC10-1212SRW/H2/A/M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** REC10-1212SRW/H2/A/M
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rec10-1212srw-h2-a-m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rec10-1212srw-h2-a-m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/10/42/12104209-945-1357-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 833mA
- **Efficiency:** 86%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, SCP
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 75°C
- **Power (Watts):** 10 W
- **Size:** 1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 9V