# RE0201BRE07100KL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RE0201BRE07100KL
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/re0201bre07100kl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/re0201bre07100kl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.010" (0.26mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.05W, 1/20W
- **Resistance:** 100 kΩ
- **Size:** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
- **Supplier Device Package:** 0201
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%