# RDS-10S-74R-508-D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RDS-10S-74R-508-D
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** DIP Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rds-10s-74r-508-d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rds-10s-74r-508-d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Level:** Flush, Recessed
- **Actuator Type:** Rotary for Tool
- **Circuit:** BCD
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Material:** Copper Alloy
- **Current Rating (Amps):** 100mA
- **Features:** IP67 - Dust Tight, Waterproof
- **Height Above Board:** 0.291" (7.40mm)
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Number of Positions:** 10
- **Operating Temperature:** -60°C ~ 125°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm), Full
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 42VDC