# RDP-TC1-470062-1M-X-001
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RDP-TC1-470062-1M-X-001
- **Manufacturer:** Raltron Electronics
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rdp-tc1-470062-1m-x-001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rdp-tc1-470062-1m-x-001#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Applications:** Cellular, LTE
- **Features:** Cable - 5m
- **Frequency (Center:** 825MHz, 2.2GHz
- **Frequency Group:** Wide Band
- **Frequency Range:** 824MHz ~ 960MHz, 1.71GHz ~ 2.17GHz
- **Gain:** 5dBi
- **Height (Max):** 18.504" (470.00mm)