# RDP-MB1-MC1-31140-1M-X-001
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RDP-MB1-MC1-31140-1M-X-001
- **Manufacturer:** Raltron Electronics
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rdp-mb1-mc1-31140-1m-x-001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rdp-mb1-mc1-31140-1m-x-001#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Applications:** Cellular, GSM
- **Features:** Cable - 5m
- **Frequency (Center:** 850MHz, 868MHz, 900MHz, 1.8GHz, 1.9GHz, 2.1GHz
- **Frequency Group:** Wide Band
- **Frequency Range:** 824MHz ~ 960MHz, 1.71GHz ~ 2.17GHz
- **Gain:** 5dBi
- **Height (Max):** 12.244" (311.00mm)