# RDER73A222K2M1H03A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RDER73A222K2M1H03A
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rder73a222k2m1h03a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rder73a222k2m1h03a#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/92/490-9257-3-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/92/490-9257-3-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 2200 pF
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Lead Style:** Formed Leads
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 1000V (1kV)