# RDER72H332K2K1C11B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RDER72H332K2K1C11B
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rder72h332k2k1c11b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rder72h332k2k1c11b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/18/64/04/1864042-490-3792-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 3300 pF
- **Height:** 0.236" (6.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Lead Style:** Formed Leads
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 500V