# RDER71H102K0K1H03B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RDER71H102K0K1H03B
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rder71h102k0k1h03b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rder71h102k0k1h03b#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/92/490-9257-3-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/25/08/1425087-490-8814-ND.jpg
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1000 pF
- **Height:** 0.236" (6.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 50V