# RDAFCC-25A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RDAFCC-25A
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Supports and Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rdafcc-25a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rdafcc-25a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/20/89/1320892-RPC4864-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Rubber Based (RMS-324)
- **Color:** Gray
- **Length:** 1.169" (29.69mm)
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-2
- **Mounting Type:** Adhesive, Fastener
- **Opening Size:** 1.000" (25.40mm)
- **Panel Hole Size:** 0.350" (8.89mm)
- **Type:** Clip, Flat
- **Type Attributes:** Hinged, Top Lock
- **Width:** 0.984" (25.00mm)