# RD7137-25-1M3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RD7137-25-1M3
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rd7137-25-1m3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rd7137-25-1m3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/93/72/8693724-817-2339-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 25A (Typ)
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 4.45mOhm (Typ)
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 1.594" (40.50mm)
- **Inductance @ Frequency:** 1.3 mH @ 400 Hz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 3
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 110°C
- **Size:** 2.756" L x 2.756" W (70.00mm x 70.00mm)
- **Voltage Rating:** 600V