# RD7137-16-2M8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RD7137-16-2M8
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rd7137-16-2m8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rd7137-16-2m8#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/94/03/8694032-817-2024-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 16A (Typ)
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 10.7mOhm (Typ)
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 1.594" (40.50mm)
- **Inductance @ Frequency:** 2.8 mH @ 1 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 3
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 110°C
- **Size:** 2.756" L x 2.756" W (70.00mm x 70.00mm)
- **Voltage Rating:** 600V