# RD6127-16-3M0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RD6127-16-3M0
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rd6127-16-3m0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rd6127-16-3m0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/93/21/8693216-817-2020-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 16A (Typ)
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 10.9mOhm (Typ)
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 1.398" (35.50mm)
- **Inductance @ Frequency:** 3 mH @ 1 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 110°C
- **Size:** 2.362" L x 2.362" W (60.00mm x 60.00mm)
- **Voltage Rating:** 600V