# RD5132-16-1M0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RD5132-16-1M0
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rd5132-16-1m0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rd5132-16-1m0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/93/50/8693505-817-2331-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 16A (Typ)
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 6.9mOhm (Typ)
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 1.398" (35.50mm)
- **Inductance @ Frequency:** 1 mH @ 400 Hz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 3
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 110°C
- **Size:** 1.969" L x 1.969" W (50.00mm x 50.00mm)
- **Voltage Rating:** 600V