# RD10RB8CVAT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RD10RB8CVAT
- **Manufacturer:** CIT Relay and Switch
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** DIP Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rd10rb8cvat
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rd10rb8cvat#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Level:** Raised
- **Actuator Type:** Rotary with Shaft
- **Circuit:** Octal Complement
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Material:** Copper Alloy
- **Current Rating (Amps):** 150mA
- **Height Above Board:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Number of Positions:** 8
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm), Full
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 50VDC