# RCP2512W820RGEA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RCP2512W820RGEA
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rcp2512w820rgea
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rcp2512w820rgea#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/54/1-/26/541-2663-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Moisture Resistant
- **Height:** 0.025" (0.64mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 3.5W
- **Resistance:** 820 Ω
- **Size:** 0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
- **Supplier Device Package:** 2512
- **Temperature Coefficient:** ±150ppm/°C
- **Tolerance:** ±2%