# RCP1206B30R0GEC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RCP1206B30R0GEC
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rcp1206b30r0gec
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rcp1206b30r0gec#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Moisture Resistant
- **Height:** 0.025" (0.64mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 2.4W
- **Resistance:** 30 Ω
- **Size:** 0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±150ppm/°C
- **Tolerance:** ±2%