# RCP0505W50R0GEA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RCP0505W50R0GEA
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rcp0505w50r0gea
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rcp0505w50r0gea#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/54/1-/26/541-2651-6-ND.jpg
- **Features:** Moisture Resistant
- **Height:** 0.025" (0.64mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 1.4W
- **Resistance:** 50 Ω
- **Size:** 0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
- **Supplier Device Package:** 0505
- **Temperature Coefficient:** ±150ppm/°C
- **Tolerance:** ±2%