# RCNL25R0F04R5KTT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RCNL25R0F04R5KTT
- **Manufacturer:** American Technical Ceramics
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** EMIRFI Filters (LC, RC Networks)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rcnl25r0f04r5ktt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rcnl25r0f04r5ktt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/84/-1/1284-1331-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **ESD Protection:** No
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Resistance:** 25
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Technology:** RC
- **Values:** R = 25Ω, C = 4.5pF