# RCMM1018R0JKS09
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RCMM1018R0JKS09
- **Manufacturer:** Vishay Huntington Electric Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rcmm1018r0jks09
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rcmm1018r0jks09#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 18 Ω
- **Size:** 0.244" Dia x 0.630" L (6.20mm x 16.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%