# RCMM053301JKS14
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RCMM053301JKS14
- **Manufacturer:** Vishay Huntington Electric Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rcmm053301jks14
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rcmm053301jks14#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 3.3 kΩ
- **Size:** 0.144" Dia x 0.402" L (3.65mm x 10.20mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%