# RCL12182K20JNEK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RCL12182K20JNEK
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rcl12182k20jnek
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rcl12182k20jnek#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 2.2 kΩ
- **Size:** 0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1218
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%