# RCL12181K00FKEK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RCL12181K00FKEK
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rcl12181k00fkek
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rcl12181k00fkek#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 1 kΩ
- **Size:** 0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1218
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%