# RCL0612330KJNEA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RCL0612330KJNEA
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rcl0612330kjnea
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rcl0612330kjnea#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.75W, 3/4W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 330 kΩ
- **Size:** 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
- **Supplier Device Package:** 0612
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%