# RCI003A120V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RCI003A120V
- **Manufacturer:** Carlo Gavazzi
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rci003a120v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rci003a120v#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/52/12865279-1864-2677-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 72.7 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 120VAC
- **Contact Form:** 3PDT (3 Form C)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Features:** Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 96 VAC
- **Must Release Voltage:** 36 VAC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 55°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 250VDC - Max
- **Termination Style:** Plug In, 11 Pin (Octal)