# RCH895NP-101K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RCH895NP-101K
- **Manufacturer:** SUMIDA CORP
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rch895np-101k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rch895np-101k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/91/91/86/9191862-308-2100-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 900mA
- **Current Rating (Amps):** 720 mA
- **DC Resistance (DCR):** 190mOhm Max
- **Height:** 0.374" (9.50mm)
- **Inductance:** 100 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.307" Dia (7.80mm)
- **Tolerance:** ±10%