# RCH664NP-221K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RCH664NP-221K
- **Manufacturer:** SUMIDA CORP
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rch664np-221k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rch664np-221k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 400 mA
- **DC Resistance (DCR):** 960mOhm Max
- **Height:** 0.256" (6.50mm)
- **Inductance:** 220 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.236" Dia (6.00mm)
- **Tolerance:** ±10%